Organik gıdaların ambalajında sertifikaları olmalı

16.11.2011 21:21

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Ankara İl Tarım Müdürlüğü uzmanları, herhangi bir gıdanın üzerinde bulunan “organik” etiketinin o gıdanın organik üretim sürecinde yetiştirilmiş bir gıda olduğu anlamına gelmediğini belirterek, “Organik gıdaların ambalajlarında muhakkak sertifikaları bulunmalıdır” dedi.

Altındağ Belediyesi, zabıtalarını “Organik Tarım” konusunda bilgilendirdi. Altındağ Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme seminerinde sunum yapan İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, organik tarımın tüm süreçlerinden bahsederek üretiminde hiçbir kimyasal girdi kullanılmaması gereken ve her aşamasının sertifikalı olması gereken organik tarım ürünlerinin tüketiciye ulaştırılması noktasında yapılması gerekenleri de anlattılar.

Zabıtaya bilgilendirme

Organik tarıma başlamak isteyen çiftçilerin yönetmelikte istenen belgelerle yetkilendirilmiş kuruluşa başvurmaları konusunda zabıtaları bilgilendiren yetkililer, pazarlarda “organik ürün” etiketiyle satışa sunulan ürünlerin denetimine ilişkin bilgiler de verdiler.

Pazarlarda ya da marketlerde satılan organik ürünlerin mutlaka sertifikalı olması gerektiğini belirten uzmanlar sertifikasız satışlara yasal olarak izin verilmemesi gerektiğini ifade ettiler. Organik tarımın toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını koruyacak sağlıklı gıda ürünleri yetiştirmek olduğunu belirten uzmanlar, gıda güvenliğini tehdit eden fiziksel, biyolojik ve kimyasal tehlikelerin toplum sağlığını ciddi biçimde etkilediğine de dikkat çektiler.

google-site-verification=AaMYWmH7znbxv4maM203YVXZ4NLbsAHB9mmBsTe7moQ

>>>>>> Sitemizdeki bilgilerin büyük çoğunluğu alıntıdır. İlgili yazının yazarının veya kaynak sahibinin istemesi halinde ilgili yazı sitemizden kaldırılacaktır. Sitemizdeki görsel ve sesli dökümanlar video paylaşım sitelerinden alıntıdır bu sitelerde kaldırldığı an sistemimizde görünmeyecektir. >>>>AKCAGUN KOYU WEB SiTESi (kurucu: iSMET YILMAZ >>>